|
Barbara Gram
Journalist og forfatter. Foredrag om den personlige beretning
Forfatteroversigt
Emneliste
Send feedback
Har du oplevet denne forfatter? Fortæl os hvad du synes...
|
Barbara Gram
Barbara Gram er journalist, født 1945, opvokset i Hellerup og Aalborg. Uddannet på Aalborg Stiftstidende, arbejdede i kvindefrigørelses-årene på Søndags-B.T. (nu Søndag, hvor hun stadig skriver klummer) og ALT for damerne.
Senere Dansk Røde Kors som informationschef og Danmarks Radio som studievært på bl.a. Deadline. Fire sammenbragte børn der nu er voksne, fire børnebørn.
Foredrag af Barbara Gram
Fisk uden cykel – en personlig kvindehistorieBarbara Gram fortæller om sin erindringsbog ”Fisk uden cykel – en personlig kvindehistorie”. Den har hentet sin titel fra rødstrømpernes muntre slagord, ”En kvinde uden mand er som en fisk uden cykel”, der dukkede op som graffiti i 70’erne.
Barbara Gram var selv i mange år en ”fisk uden cykel” – på godt og ondt. Godt, fordi hun og hendes generation af kvinder som de første fik sikker prævention og fri abort og tjente deres egne penge og dermed fik frihed til selv at bestemme deres skæbne. Ondt, fordi de slet ikke var opdraget til at forvalte den nye frihed. De var jo opdraget til at være tilpas og gøre som der blev sagt.
Gennem sin egen historie fortæller Barbara Gram en hel generations kvindehistorie og om en jublende, befriende og besværlig revolution i familielivet og kønsrollerne. En revolution, det kan være svært for de efterfølgende generationers kvinder at forstå rækkevidden af.
Barbara Gram fortæller også om dilemmaerne ved at gå tæt på sit eget liv i en bog, for hvor meget skal man fortælle om kæresterne, familien, kollegerne? Hvad er forskellen på ”personligt” og ”privat”?
Mere information om Barbara Gram
|
Relaterede foredragsholdere:
|