|
Britt Boesen
Antropolog, forfatter og billedkunstner. Foredrag om døden.
Forfatteroversigt
Emneliste
Send feedback
Har du oplevet denne forfatter? Fortæl os hvad du synes...
|
Britt Boesen
Britt Boesen er antropolog og har specialiseret sig i håndteringen af den afdøde krop indtil kisteilægning. Med sin viden om ritualer og tabu åbner hun døren til en verden, som ellers er forbeholdt fagfolk og pårørende og giver os en enestående mulighed for at se ind i et univers, hvor de døde kan ”fryse”, ”føle skam” og optræde ”pæne og værdige”.
Omdrejningspunktet i Britt Boesens teori er, at den døde krop både er genstand og menneske. Hun udfolder denne ubehagelige og fascinerende tvetydighed, dens ulykke og magi for vores råderum overfor døden, med sin personlige og enestående iagttagelser og oplevelser.
Britt Boesen har optrådt i en række artikler og leveret input til diverse temaprogrammer om døden.
Foredrag af Britt Boesen
Det sker ikke for migVi ved godt, at vi skal dø en dag, men i praksis er det nok umuligt at begribe, førend vi er lænket til en hospitalsseng eller ligger under et højresving. Det er vel også uladsiggørligt, at opleve døden på forhånd?[+]
Ikke desto mindre giver Britt Boesens beretning om en uge sammen med døde kroppe og deres håndlangere et hudløst ærligt billede af vores krops liv efter døden. Hun har deltaget i alle handlinger, som en afdød kan udsættes for: ligsyn, obduktion, påklædning, istandgørelse og kisteilægning. Foredraget tager afsæt i disse konkrete handlinger og udfolder det eksistentielle møde med døden, som ligger latent og venter på alle, som træder ind i disse rum.
Britt Boesen fortæller: ”det var euforisk at opleve hvordan en total lukket verden med ét åbnede alle døre for min nysgerrighed. Jeg blev nødt til at ignorere det første råd jeg fik: Hvis du ikke glemmer alt du ser her i kapellet, så holder du ikke en uge det her sted.” Ved ugens udgang mærkede Britt Boesen på egen krop og sjæl nødvendigheden af at overholde denne regel og valgte at afbryde feltarbejdet med beskeden om, at det var på ubestemt tid.
+ mere om Ansat til nærvær med dødenDen daglige håndtering af afdøde er en udfordring for den nyuddannede hjemmehjælper, social - og sundhedsassistent, bedemand, læge eller sygeplejerske. Under uddannelse er det begrænset hvor meget teori og cases kan lærer den studerende om sin egen reaktion.[+]
Det er først ude i praksis, når erfarne kollegaer overleverer det enkelte steds særegne rutiner og ritualer, at vedkommende får redskaber, som er nødvendige i et succesfuldt arbejdsliv med døden. Britt Boesen gennemgår disse ritualer og rutiner og forklarer, hvordan det hjælper de ansatte til at skelne mellem oplevelser, som hører arbejdet til og oplevelser, som hører privatlivet til.
Blandt andet tages fat i brugen af følelsesmæssige distancering, humor og særlige klassifikationer af den døde krop. Dertil er den døde krops status som både menneske og genstand en evig udfordring i det daglige arbejdsliv. Optimalt set skal den professionelle opleve at have kontrol over denne tvetydighed.
+ mere om Ingen vej tilbageHvorfor ligger der blomster på afdøde? Hvorfor er huden så gul? Hvorfor sidder gebisset skævt? Hvorfor tale sagte i den afdødes nærhed? Det er bare nogle af de mange spørgsmål man må stille sig selv, når man ser, hvordan de pårørendes sidste møde med en afdød iscenesættes og afvikles.[+]
Det sidste møde kaldes også en visning og forberedes som regel af bedemænd, hjemmehjælpere eller sygeplejersker. Visningen foregår kort tid efter at døden er indtrådt og følger en række uskrevne regler, som alle skal værne om afdødes værdighed og sikre pårørende mest perfekte afsked.
Indenfor denne ramme kan opstå flere magiske øjeblikke, idet den kendte normalitet er sat udenfor døren, tiden står stille og alt kan briste eller bære. Med udgangspunkt i iscenesættelsen af ”det rigtige farvel” udfoldes disse øjeblikkes afgrund af potentiale og fald.
+ mere om
|
Relaterede foredragsholdere:
|