|
Carsten Islington
Story entertainer, historiefortæller, manuskriptforfatter, tegner. Foredrag om storytelling
Forfatteroversigt
Emneliste
Send feedback
Har du oplevet denne forfatter? Fortæl os hvad du synes...
|
Carsten Islington
Carsten Islington er Story-Entertainer. Story-Entertainment er en ny genre, som udspringer af at være historiefortæller og komiker. Der er ingen vittigheder, men sjove underfundige historier med start og slutning. Humor som syet med undertråd, det holder. Man glemmer altid en vittighed, men man husker en god historie.
Carsten islington har bl.a. lavet:
"Billet til Australien”, 1993, DR1 portrætudsendelse.
”Fra Vesterbro til verdens ende”, 1997, DR2 tv-serie i 24 afsnit.
”Jul på hjul med Carsten Islington”, DR2 julekalender for voksne.
”Afrikaturen”, P3 radioføljeton i 5 afsnit.
"Islington Fortæller", TV2 Charlie tv-serie i 4 afsnit.
"Gale Veje", CD.
Herudover har Carsten Islington har bl.a. tegnet til:
"Klaskepot", 2005, af Rune T. Kidde.
"Tossepose", 2005, Rune T. Kidde.
"Ta mig", 2007, Joan Ørting.
Foredrag af Carsten Islington
Troldefortællinger for voksne eller børn.Carsten er hurtigtegner og historiefortæller. Han fortæller om menneskets fjerne slægtning trolden og arketyper i eventyr med udgangspunkt i den gamle bondetro og dens fortællinger.[+]
Efter at have erfaret at børn og voksne, ikke kendte den rigtige trold som vores forfædre gjorde det, studerende Carsten Islington bl.a. Dansk Folkeminde samling. Han læste de gamle håndskrevne breve fra godtfolk, som havde nedskrevet deres erfaringer og kendskab med trolde over det ganske land i det forrige århundrede. Dengang det var normalt at bonden levede i pagt med trolden og for den sags skyld i pagt med naturen. Ifølge Carsten Islington lever trolde i dag i bedste velgående i vores Nordiske Lande, ikke mindst på Island, hvor man har set sig nødsaget til at oprette et særligt departement for underjordiske væsener og trolde. Troldebostederne har været den direkte årsag til omlægningen af vejnettet over Island, selvom man i mange sammenhænge har kunnet forhandle sig til en ordning om at få lov til at anlægge veje gennem deres område. Trolde lever i pagt med naturen og bryder sig derfor ikke om kristendommen, idet denne fjerner mennesket fra naturen. Og at leve i pagt med naturen er en af troldenes allerstørste dyder.
I dette foredrag tegner og fortæller Carsten Islington, enten henvendt til børn eller voksne, om trolden og dens forhold til menneskerne og naturen.
+ mere om Corporate Storytelling:Hvordan kan virksomheder bruge fortællinger i det daglige? Hvordan kan gode fortællinger være med til at opbygge og værne om din virksomheds omdømme?[+]
Fortællinger er ikke nemme at finde og slet ikke virksomhedens såkaldte "superfortælling" – der indeholder selve virksomhedens dna. Hvor finder man den og hvordan arbejder man med at konstruere virksomhedens fortællinger?
Corporate Storytelling er et kursus for ledere, kommunikationsfolk og HR-medarbejdere, der arbejder med storytelling som en del af deres job.
På kurset lærer man forståelse for at bruge historiefortælling i kommunikationsprocesser og opnår kompetence til at benytte Corporate Storytelling i sit arbejde. Vi træner i at identificere dine strategiske virksomhedshistorier, giver indsigt i virkemidler ved historiefortælling, viden om centrale principper i god fortælleteknik og tips til den gode histories opbygning og elementer.
+ mere om
|
Relaterede foredragsholdere:
|