|
Dieter Betz
Pilot, forfatter og fotograf. Dieter Betz er medlem af Eventyrernes klub siden 1992.
|
Dieter Betz
I sit livslange virke som pilot og fotograf har han foretaget foto- og filmekspeditioner over hele kloden og derved berejst 120 lande. Han har udgivet 9 bøger, deriblandt en prisbelønnet bog om Alaskas bjørne hos forlaget Gyldendal.
Med sine 20.000 flyvetimer regnes han som en af de mest erfarne piloter i Danmark.
Han har arbejdet som trafikflyver i Maersk Air og "bush-pilot" i Sydamerikas jungle, har været kunstflyver, instruktør og testpilot - og har på mirakuløs vis overlevet tre flystyrt.
Dieter Betz fortæller om sine mest spændende oplevelser, om tilpasning til uvante miljøer og håndtering af livstruende situationer. Foredragene er ledsaget af enestående fotografier fra hans omfattende arkiv.
Foredrag af Dieter Betz
WILD ALASKAIgennem syv intense somre har Dieter Betz levet på nærmeste hold med grizzly-bjørne i Alaskas vildmark.
Han tager os med på flere ekspeditioner med vandflyver, gummibåd og telt. Vi sejler ned ad Yukon-flodens vældige vandmasser og besøger Alaskas største hvalros-koloni i Beringhavet, hvor vi overværer en blodig hvalrosjagt.
Desuden møder vi ødemarkens uhædrede helte, piloterne, og oplever dem i deres vanskelige og farlige arbejde. Dieter Betz er selv pilot og har flere års erfaring som "bush-pilot".
Udover den fotografiske rundrejse i verdens vildeste og smukkeste vildmark, fortæller Dieter Betz om hvordan man tilpasser sig og overlever i vildmarken og hvordan man tager lynhurtige beslutninger i livstruende situationer, hvordan man taler med bjørne og hvad man kan lære af det.
LYKKEN LIGGER I LUFTENEVENTYRPILOTEN Dieter Betz fortæller om sin livslange fascination af flyvning og alt som bærer vinger.
I sine mangfoldige jobs som pilot har han fløjet post- og ambulanceflyvninger i Sydamerikas jungle, færget småfly over atlanten, styret passagerfly for Maersk Air,uddannet et utal af flyve-elever, testet flyvemaskiner, fløjet kunstflyvning ved airshows og har haft sine uundgåelige flystyrt. Dieter mener selv at flyvningen har givet ham alt hvad der er værd at vide og kunne i tilværelsen.
Men størst af alt er vingernes gave til ham: Glæden ved livet. FÆRØERNE - VERDENS SMUKKESTE ØEREt fortryllende billeddigt om Færøerne, som bygger på forfatterens rejser til øerne igennem 40 år.
Dieter Betz tager os med på helikopterflyvninger, fisketure, grindedrab og utallige fodrejser, som bringer os tæt på det færøske sind og landets barske og enestående natur. National Geographic Magazine har kåret Færøerne til verdens smukkeste øer.
|
Forespørg på foredrag med
Dieter Betz
Relaterede foredragsholdere:
|