|
Isabella Miehe-Renard
Forfatter, tv-journalist, tv-vært og foredragsholder. Foredrag om depressioner
Forfatteroversigt
Emneliste
Send feedback
Har du oplevet denne forfatter? Fortæl os hvad du synes...
|
Isabella Miehe-Renard
Isabella Miehe-Renard, født i 1967, er autodidakt tv-journalist, forfatter m.m., og en efterspurgt foredragsholder, konferencier og ordstyrer. Hun startede på Kanal 2 i 1986 og blev i 1988 frontfigur i TV2's Elevat2eren-udsendelser.
Siden har hun bl.a. været vært på TV2 Nyhederne, Kulturkompagniet, litteratur-programmet Bestseller på DR og valgvært på TV2 til EU-afstemninger og folketingsvalg. Isabella Miehe-Renard udgav i 2008 den modige selvbiografi ”På”
Foredrag af Isabella Miehe-Renard
”På” – et liv i rampelys og mørkeAngsten for eventuel fiasko var i virkeligheden benzin for den berømte tv-vært Isabella Miehe-Renard i de 21 år hvor hun var på danskernes tv-skærm.
Hvordan føles det, at et helt land er på fornavn med en? Hvordan er det at vokse op i en berømt familieklan i 70’erne med en folkekær skuespillerfar, hvor alle forventer, at man bliver til noget særligt? I dette foredrag fortæller Isabella om sin usædvanlige opvækst, sine erfaringer med at være kendt ansigt siden 19 års alderen og ikke mindst om berømmelsens pris, som hun har betalt i svære perioder. Depression har præget hendes livsbane flere gange og har tidligere været et stort tabu, som hun har valgt at gøre op med. Som hun siger: "Tabuer må og skal tales ihjel!
Mere information om Isabella Miehe-Renard
|
Relaterede foredragsholdere:
|