• Få nemt info om foredragsholdere
  • Danmarks professionelle foredrag
  • Kontakt os nemt for information
Jørgen Svenstrup
Coach, foredragsholder og forfatter. Foredrag om livskvalitet og tilfredshed


Forfatteroversigt Emneliste

Send feedback Har du oplevet denne forfatter? Fortæl os hvad du synes...

Jørgen Svenstrup

Med flere tusind timers erfaring som ledelseskonsulent og internationalt certificeret ICC Coach trainer, er Jørgen Svenstrup blandt eliten såvel nationalt som internationalt. Jørgen Svenstrup er en efterspurgt foredragsholder og underviser på den internationale coachingscene, og er dybt optaget af at facilitere den personlige proces, der efter Jørgens mening bør være en forudsætning for at kunne støtte andre i deres udvikling, uden at komme til at stå i vejen selv.

Jørgen holder af at udfordre sig selv på nye områder, hvilket hans cv bærer præg af. Han har været komiker, haft et rejsebureau, været ejendomsmægler, skolelærer, salgschef, skoleleder, samt guide og destinationschef – yngste chef i Spies. Desuden har han været instruktør på reklame- og dokumentarfilm samt producent af bl.a. Rent fup og Operation X. Oven i dette har han ejet tv-skolen og været diskoteksejer med dansende piger på højttalerne i en dansk provinsby. Så har han skrevet et par bøger, haft et ejendomsselskab og været fest arrangør.

Sammenlagt har han arbejdet som leder og med ledelse i over 20 år. Hans talenter er mange og ligeså hans nysgerrighed.
Det lyder flyvsk og er det også … ind imellem! Men tag ikke fejl af manden, som opfatter nærvær som sin stærkeste side: ”Nærvær er min store styrke. Når jeg er nærværende, kender jeg ingen grænser. Så er jeg i stand til at vurdere, analysere og se situationer fra alle tænkelige vinkler. Desuden har jeg en stærk intuition, der sjældent svigter mig. Omvendt har manglende fokus tidligere været min store udfordring. Når jeg er ufokuseret svigter jeg mig selv, og når jeg svigter mig selv, svigter jeg andre."


Foredrag af Jørgen Svenstrup

Tro på dit barn – Guideline til robuste og livsglade børn

-Tænk hvis du med en lille indsats kan skabe stor positiv forandring!?

Den handler om det vigtigste i vores liv – vores børn.
Vi gør det bedste, vi kan med vores børn. Hvad enten vi er forældre, pædagoger, lærere eller andre vigtige personer i barnets liv - Det er bare ikke godt nok!![+]
+ mere om

Træd ud af dramaerne i dit liv!

- tænk hvis det er nemt at øge tilfredshed og livskvalitet.

Èn af de mest uhensigtsmæssige og usunde dynamikker der kan snige sig ind i en familie, et arbejdsteam, en vennegruppe, en forening, en virksomhed eller i alle andre relationer hvor der er mere end én person til stede, kaldes for ”Dramatrekanten”.[+]
+ mere om

Forespørg på foredrag med

Jørgen Svenstrup

Navn:
E-mail:
Telefon:
Virksomhed/organisation:
Evt. dato/periode:
Afholdes i by:
Evt. kommentar:
Ja tak - jeg vil gerne modtage forfatterforedrags nyhedsbrev om nye foredragsholder, m.m.

Relaterede foredragsholdere:

Kisser Paludan

Kisser Paludan, f.1969, er psykolog, forfatter og foredragsholder. Kisser afholder foredrag, kurser

Karen Svensson

Karen Svensson er journalist, Zen Shiatsu (japansk kropsterapi) behandler og japansk yoga instruktør
Dudal Webdesign