• Få nemt info om foredragsholdere
  • Danmarks professionelle foredrag
  • Kontakt os nemt for information
Lene Rikke Bresson
Forfatter, storyteller, cand.oecon., idémager m.m. Foredrag om storytelling


Forfatteroversigt Emneliste

Send feedback Har du oplevet denne forfatter? Fortæl os hvad du synes...

Lene Rikke Bresson

Lene Rikke Bresson er forfatter og storyteller og forener virksomhedsindsigt med fortællekunst. Hun har skabt historier, siden hun kunne tale. Og en dag blev hun fanget af historierne i erhvervslivet og uddannede sig som cand.oecon. Med denne ballast i rygsækken tog hun på eventyr som controller, koncernøkonom, projektleder, iværksætter og forstander.

Lene Rikke Bresson bygger i sit virke som forfatter og storyteller bro mellem fiktion og fakta. Det gør hun bl.a. i bøgerne ”THIELE – alle tiders brille” og ”Jeps bog” (storytelling), ”Selene Vesta” (børneroman-serie), ”den anden side” (historier om meningsfulde tilfældigheder) og den anmelderroste Dy-trilogi (spændingsromanerne "Genveje", "Månegrus" og "Magtværk").


Foredrag af Lene Rikke Bresson

Set fra himlen

Dette foredrag glemmer du aldrig. Du vil blive provokeret og underholdt af forfatteren Lene Rikke Bresson, der fortæller bag om den mærkelige hovedperson Mona Lisa Kirk.

"Set fra himlen" er første bind i en serie om de syv dødssynder: en anderledes spændingsserie med den invalide hovedperson, Mona Lisa, som på grund af en hjerneskade har særlige evner inden for mønstergenkendelse.

Romanen blev af BT udvalgt som en af årets bedste (2010) og købt af Zentropa tre måneder efter udgivelsen.
Peter Aalbæk udtalte: "Zentropa køber ganske få romaner med henblik på filmatisering, men er faldet for det skæve, pudsige og dybt originale univers, som Lene Rikke Bresson har åbnet for læserne i det foreløbige første bind i romanserien om den handicappede ex-teologistuderende med hang til løsning af gåder".

Storytelling – regnskabets overmand

Storytelling er en redskab, som sætter virksomhedens historier ind i en velafgrænset ramme[+]
+ mere om

Den gode historie

Oplev Lene Rikkes fortælleværksted og se, hvordan hun arbejder med den gode historie:"" Redskabet, som skal indfange lytterens/læserens opmærksomhed. Rummet, der gør fortællingen nærværende for de fem sanser. Dialog og handling. Klimaks, hvor virksomheden, produktet eller individet udsættes for en prøvelse, en slem ulykke, en voldsom omvæltning e.lign. Og til sidst selvfølgelig slutningen, som der helst skal være to af – Aha!-slutningen, som enhver kan gætte, og den egentlige slutning, som dratter som en bombe fra himlen, selvom vi har fået tildelt det ene hint efter det andet.

Mærkelige Kvinder

Såvel N.F.S. Grundtvig som Ebbe Kløvedal Reich har fortalt historiens gang gennem store mænds bedrifter under overskriften Mands Minde.[+]
+ mere om

Økonomisk kriminalitet

Lene Rikke går bag om skandalerne og den økonomiske kriminalitet, som er den største trussel mod demokrati og fred i vor tid.[+]
+ mere om

Livsrytmen

To af livets store vægtskåle er familien og arbejdet. Når arbejdslivet fylder for meget i livet, tipper vægten - også til skade for indsatsen på arbejde.[+]
+ mere om

Mere information om Lene Rikke Bresson

 

 

 - 21,8 KB

Forespørg på foredrag med

Lene Rikke Bresson

Navn:
E-mail:
Telefon:
Virksomhed/organisation:
Evt. dato/periode:
Afholdes i by:
Evt. kommentar:
Ja tak - jeg vil gerne modtage forfatterforedrags nyhedsbrev om nye foredragsholder, m.m.

Relaterede foredragsholdere:

Bo Bresson

Bo Bresson holder foredrag om strategi, HR, ledelse, forandring, stress, balance og familieliv. Han

Carsten Islington

Carsten Islington er Story-Entertainer. Story-Entertainment er en ny genre, som udspringer af at vær

Ib Michael

Ib Michael er en af de forfattere, som nærmest ikke behøver nærmere introduktion. Med sit omfattende

Karen Lumholt

Karen Lumholt er journalist og forfatter til "Børn skal da arbejde" (med Marie Kraul), "Håndbogen fo

Dorte Toft

Dorte Toft, født i 1944, er journalist, blogger og forfatter, men hun indledte karrieren som program
Dudal Webdesign