|
Leon Lerborg
Magister i filosofi og statskundskab. Foredrag om offentlig ledelse og styring.
Forfatteroversigt
Emneliste
Send feedback
Har du oplevet denne forfatter? Fortæl os hvad du synes...
|
Leon Lerborg
Leon Lerborg (f.1955) har gennem et par årtier arbejdet med ledelse og styring af den offentlige sektor - I Finansministeriet, som direktør og som konsulent. Som foredragsholder er han tankevækkende, underholdende og mange mener også provokerende – på den gode måde!
Leon Lerborg er magister i filosofi og statskundskab – og især filosofien stikker ofte hovedet frem under foredragene. Han er forfatter til flere bøger (senest en med den sexede titel ”Styringsparadigmer i den offentlige sektor”, 2010), en lang række artikler i antologier og tidsskrifter - samt et væld af kedelige rapporter. Sidstnævnte lægger dog en faglig bund for foredragene!
Han har også været med til at sige undskyld for sine synder i Finansministeriet i en kronik i Politikken (”Undskyld – vi vidste ikke hvad vi gjorde”, 29.03.07), men plejer ellers ikke at fortryde, det han siger og gør.
Leon Lerborg skræddersyer gerne sine foredrag, så længe der er en klar rød tråd til offentlig ledelse og styring i den offentlige sektor eller enkelte styringsredskaber. Han har f.eks. også holdt foredrag om bl.a. akkreditering, ytringsfrihed, udlicitering og tilsyn.
Foredrag af Leon Lerborg
Effektivisering i den offentlige sektorHvad enten man kan lide det eller ej er effektivisering for alvor kommet på dagsordnen i den offentlige sektor de senere år. Riget fattes penge – og det nemmeste er at skære ned på serviceydelserne. Det svære er at få de samme ydelser for færre penge eller flere ydelser for de samme penge. Hvordan gør man?!
Der er ingen nemme løsninger! Men foredraget tager fat i centrale strategiske, organisatoriske og psyko-sociale forhold, som man skal overveje i effektiviseringsprocesser. Undervejs bliver der sagt flere politisk ukorrekte ting og slagtet et par hellige køer. Måske er det dét, der skal til, hvis man vil effektivisere?
Ledelse i den offentlige sektorForedraget tager afsæt i de forskellige ledelsesopfattelser, der hersker i den offentlige sektor. Hvorfor opstår de? Hvad er deres fordele og ulemper? Kan de sameksistere? [+] Hvad skal en leder i det hele taget lave? Beslutte, reflektere, prioritere, organisere, styre – og hvad mere? Slipper man fri for ledelse, hvis alle leder sig selv? Skal medarbejderne holde af deres chef?
+ mere om Fremtidens styring af den offentlige sektorDette foredrag diskuterer forskellige bud på fremtidens offentlige styring. Kommer der noget efter New Public Management og bureaukratiet?[+]
Der vil blive tegnet fire moderniseringsstrategier for fremtiden, som alle indrammer de eksisterende styringsteknologier på en ny måde.
+ mere om Styringsparadigmer i den offentlige sektorUdgangspunktet er seks forskellige styringsopfattelser, der eksisterer i den offentlige sektor og de forskellige værktøjskasser, der hører til. Hvori består deres fordele og mulige ulemper? Hvorfor bekriger de ofte hinanden? Hvordan kan de kombineres?[+]
De seks styringsparadigmer er: Det bureaukratiske styringsparadigme, det professionelle paradigme, New Public Management i en markeds- og en kontraktversion, det humanistiske paradigme og det relationelle styringsparadigme. Foredraget baserer sig på bogen ”Styringsparadigmer i den offentlige sektor” (DJØF’s Forlag 2010).
+ mere om Innovation Innovation har været på dagsordnen i den offentlige sektor i et stykke tid. Men er der sket noget? Hvad er innovation i det hele taget? Hvad skal der til for at skabe innovationer og har den offentlige sektor det, der skal til?[+]
Der tages afsæt i Edisons diktum: Innovation består i 10 pct. inspiration og 90 pct. perspiration! Innovation er altså hårdt arbejde – men hvordan skal man arbejde for at innovere?
+ mere om Skal vi lede med hjernen eller hjertet?Hvilke egenskaber er de vigtigste eller de grundlæggende hos en leder?[+] Er det vigtigste menneskesynet? Intelligensen? Empatien? Den politiske næse? Fagligheden? En blanding af det hele? Varierer det med ledelsesniveau eller de opgaver, man er leder for? Mange spørgsmål – og i foredraget nogle mulige svar!
+ mere om Værdier og ledelse – er det noget?Betyder værdier noget for styring af en organisation? Helt sikkert! Men hvad? Kan man styre eller skabe værdier? Måske! Og hvordan gør man så det?[+] Er nogle værdier bedre end andre? Kan der siges andet om værdier en det, vi kender fra Værdibaseret ledelse? Helst sikkert!
+ mere om New Public Management – skal det dø?Der er mange, der kritiserer Public Management. Ikke mindst for målemani og bureaukratisk dokumentation. Men hvad er Public Management egentlig?[+] Er det en entydig størrelse? Hvorfor opstod den? Hvori består retningens styringsprincipper? Har de slet ikke ført noget godt med sig? Er tiden løbet fra retningen? Hvad skal afløse New Public Management? Forfatteren har været med til at indføre New Public Management som embedsmand i Finansministeriet – og har en del meninger om ovenstående spørgsmål!
+ mere om Anerkendelse og inklusion Systemisk teori, anerkendelse, socialkonstruktionisme, autopoiese – og dén slags ting har været på mode gennem et stykke tid. Hvorfor har de det? Er det ren mode eller virker det?[+] Er det banebrydende ideer, sund fornuft, banaliteter eller ny religion? Foredraget sætter fænomenerne ind i en samfundsmæssig og filosofisk ramme – kritisk, filosofisk og anerkendende!
+ mere om
|
Relaterede foredragsholdere:
|