• Få nemt info om foredragsholdere
  • Danmarks professionelle foredrag
  • Kontakt os nemt for information
Martin Messer Thomsen
Forfatter og ingeniør. Foredrag om elbiler og klima.


Forfatteroversigt Emneliste

Send feedback Har du oplevet denne forfatter? Fortæl os hvad du synes...

Martin Messer Thomsen

Martin Messer Thomsen er uddannet ingeniør og har taget en Engineering Business Administration samtidig med sit job i SAS, hvor han arbejdet i 12 år.

I SAS har arbejdet været centreret om det udstyr der håndterer flyene, når de er på jorden. Han har været med til udvikling og test af et el-køretøj til last af bagage, som han nu er projektleder for.

Da man for alvor begyndte at tale om el- og hybridbiler kunne han bruge sin erfaring fra SAS, kombineret med test af mange af de nye biler der er kommet frem, til at skrive en forbruger guide til køb af el- og hybridbiler.


Foredrag af Martin Messer Thomsen

Elbiler - fremtidens transport?

Foredraget er en meget konkret og underholdende gennemgang af hvad man som forbruger eller virksomhed skal stille af spørgsmål inden man køber en elbil, hybrid bil eller en Plug-in Hybrid.
Herudover gennemgår Martin også:
- status på de elbilprojekter der er i Danmark, bl.a. Better Place og Choos EV.
- en oversigt over de biler der findes til salg i Danmark.
- de teknologier vi kan forvente i fremtiden indenfor elbiler.

Foredraget varer 1½ time, men kan laves i kortere versioner, så det passer lige præcis ind i jeres program.

Forespørg på foredrag med

Martin Messer Thomsen

Navn:
E-mail:
Telefon:
Virksomhed/organisation:
Evt. dato/periode:
Afholdes i by:
Evt. kommentar:
Ja tak - jeg vil gerne modtage forfatterforedrags nyhedsbrev om nye foredragsholder, m.m.

Relaterede foredragsholdere:

Kjeld Hansen

Kjeld Hansen er født 1947. Han har udgivet kritiske reportager, dybdeborende journalistik og en rækk

Niels Peter Flint

Niels Peter Flint har gennem de sidste 25 år arbejdet som det han definerer som ”sustainable vision

Nina Rasmussen

Nina Rasmussen grundlagde i 1969 sammen med to venner teatergruppen Solvognen, hvor hun var aktiv i
Dudal Webdesign