• Få nemt info om foredragsholdere
  • Danmarks professionelle foredrag
  • Kontakt os nemt for information
Mille Eigard Andersen
Forfatter, foredragsholder og sexolog. Foredrag om seksualitet


Forfatteroversigt Emneliste

Send feedback Har du oplevet denne forfatter? Fortæl os hvad du synes...

Mille Eigard Andersen

Mille Eigard Andersen (f. 1979) er uddannet sexolog hos Joan Ørting. Med en unik åbenhed, ligefremhed og humor fanger Mille sit publikum og formidler sine budskaber om sex, selvværd og lyst.

Hendes baggrund er mange år med anoreksi, så hun er selv gået fra intet selvværd og ulyst til nu at kunne vise andre vejen til at få det.

Mille har udgivet bøgerne "Lad mig bare forsvinde - en anoreksipiges dagbog" (marts 2008), "Hvor ser du godt ud! - en 'rask' anoreksipiges dagbog" (maj 2009) og "Lyster" (marts 2010).

Foredrag af Mille Eigard Andersen

Fuck, det er svært!

Der er mange udfordringer, når man er ung. Eller som Mille selv siger: "Fuck, det er svært!".
Teenageårene var for Mille en turbulent tid, hvor hun kæmpede med at finde balancen mellem krav og pligter, tanker om "hvem er jeg, og hvad vil jeg?" og en vildskab, der boblede frem. Mille følte sig forkert ved siden af de andre. Hendes selvværd var totalt i bund.
Hvis du er lærer i en folkeskole, på et gymnasium, en efterskole, højskole eller lignende, kender du sikkert til, at det er svært at snakke med de unge om deres tanker og følelser og om kærlighed, sex og krop. Hvordan "rammer" man dem, så de lytter, og så de tør forholde sig til sig selv og tør stå ved sig selv?
Med Milles ærlighed og humor taler hun til og med de unge og sætter tanker i gang hos dem. Hun inspirerer frem for at løfte pegefingeren. Og de lytter intenst til hendes historie og åbner også selv op.

Find lysten til DIG

Er du perfektionist og kontrolfreak? Har du udadtil et "perfekt" liv?
Men hvordan har du det indeni? Og kan du mærke, hvad du virkelig har LYST til, eller ignorerer du alle dine signaler og gør bare hvad du "bør"?
Man kan også spørge: Har du lyst til selve DIG? Ja, det er et provokerende spørgsmål, men prøv at mærke efter. Kan du svare? Tør du svare? Og hvad gør du, hvis svaret er nej?
Vil du med på Milles rejse, der førte hende til lysten til at være sig selv? Så kan du også komme til at mærke den frihed og glæde, som det giver, når det er lysten, der driver værket - DIG!

Mere information om Mille Eigard Andersen

 Mille kom på som vores andet og afsluttende indlæg, og man må sige hun gjorde hendes job godt. Hun fortalte en times tid og indlægget blev efterfulgt af 20 min. interessante spørgsmål fra pigerne. Trods pigerne alle havde en god veninde med, var der ingen snak og der var således helt stille mens Mille var på, hvilket tegner på, at hun ramte alle pigerne rigtig godt.
Derudover fik hun "solgt sig selv så godt" at hun efterfølgende fik tømt/solgt hele hendes kuffert med bøger samt fik bestillingslister med hjem, fra interesserede piger, der gerne ville køber og læse hendes bøger.
Alt i alt har vi været yderst tilfreds med Mille som foredragsholder.

Pia Mølgaard - Ringkjøbing Landbobank A/S

Forespørg på foredrag med

Mille Eigard Andersen

Navn:
E-mail:
Telefon:
Virksomhed/organisation:
Evt. dato/periode:
Afholdes i by:
Evt. kommentar:
Ja tak - jeg vil gerne modtage forfatterforedrags nyhedsbrev om nye foredragsholder, m.m.

Relaterede foredragsholdere:

Joan Ørting

Joan Ørtings CV er langt og rækker vidt - fra Danmark, til Indien, over London, Holland og hjem igen

Line Risberg

Line Risberg (f. 1975) har de sidste 9 år rejst rundt i Danmark og holdt foredrag for mere end 350.0

Søren Lynge

Lynge har været den mest benyttede foredragsholder i Danmark 5 år i træk. Lynge startede i 1996 star

Ingrid Ann Watson

Ingrid Ann Watson har gennem sine 15 år som foredragsholder altid nydt at give sine deltagerne noget
Dudal Webdesign