• Få nemt info om foredragsholdere
  • Danmarks professionelle foredrag
  • Kontakt os nemt for information
Thea Mikkelsen
Forfatter, kreativitetskonsulent, cand. psych. og cand. mag.


Forfatteroversigt Emneliste

Send feedback Har du oplevet denne forfatter? Fortæl os hvad du synes...

Thea Mikkelsen

Thea Mikkelsen er cand. psych. og cand. mag. og forfatter til bogen ”Kreativitetens Psykologi – Hvad du som kreativ bør vide om dig selv og din psyke”, der udkom på Nyt Nordisk Forlag Arnold Busck i efteråret 2009.

Thea arbejder til daglig med at udvikle kreativiteten i kreative virksomheder, hun underviser på kreative uddannelser som Kunstakademiets Arkitektskole, Arkitektskolen Århus, Designskolen Kolding samt Den danske Filmskole og ser private klienter. Herudover er hun også ekstern lektor på Inst. for Psykologi på Københavns Universitet.


Foredrag af Thea Mikkelsen

Kreativitetens Psykologi

Hvordan kan vi forstå vores egen kreativitet og hvordan kan vi bruge denne forståelse til at få det lettere kreativt og være mere modige i de kreative beslutninger, vi tager?

Kreativitetens Psykologi er et foredrag, der består af både teori og små praktiske øvelser, der henvender sig til alle, der interesserer sig for deres egen kreativitet. Det handler nemlig ikke om hvor kreativ man er, men hvordan man opnår bedst mulige forhold i sig selv og i sin hverdag for sin kreativitet. Det handler om at forstå sin egen kreative proces, og hvordan kreativitet fungerer psykisk, så man arbejder med sin kreativitet og ikke mod den.

Thea Mikkelsen beskriver i sine oplæg om ”Kreativitetens Psykologi” de processer, vi gennemgår, når vi arbejder kreativt, og hvorfor de kan forekomme os uforståelige. Hvorfor er det, at vi af og til oversvømmes af ideer, for bagefter at opleve, at der bliver mere end stille for ideernes stemme?

Hvorfor ændrer det vores måde at opleve os selv og verden på, når vi arbejder kreativt og hvorfor kan vi være så bange for det, at vi undgår kreativt arbejde og aldrig kommer i gang med det, som vi allerhelst vil?

Foredraget giver både konkret viden om kreativitetens psykologi og hjælp til at komme videre med sin egen kreativitet, hvad enten den skal bruges i arbejdssammenhæng eller privat, personligt eller i et arbejdsfællesskab.

Forespørg på foredrag med

Thea Mikkelsen

Navn:
E-mail:
Telefon:
Virksomhed/organisation:
Evt. dato/periode:
Afholdes i by:
Evt. kommentar:
Ja tak - jeg vil gerne modtage forfatterforedrags nyhedsbrev om nye foredragsholder, m.m.

Relaterede foredragsholdere:

Anders Morgenthaler

Anders Morgenthaler er uddannet på Designskolen i Kolding og Filmskolen i København . Han har blandt

Thomas Blachman

Thomas Blachman er kendt og anerkendt jazzmusiker med adskillige Grammyer til at understrege sit mus
Dudal Webdesign