Tlf.35 12 12 99

Få professionel rådgivning af vores dygtige konsulenter
Lillian Gjerulf Kretz

Foredrag om afghanske kvinder og programmet "Sporløs".

Lillian Gjerulf Kretz

Journalist, forfatter og moderator.

Uforpligtende forespørgsel på Lillian Gjerulf Kretz

Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.

  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.
About icon

Om Lillian

Lecture icon

Foredrag

Lillian Gjerulf Kretz er journalist, forfatter og ordstyrer. Lillian er vært på DR’s TV-avis kl. 21, 21søndag og Deadline. Her har hun bl.a. dækket nationale og internationale begivenheder direkte som for eksempel indsættelsen af den amerikanske præsident og rapporteret fra brændpunkter som Afghanistan og Libanon.

Lillian har tilrettelagt dokumentarprogrammer til både radio og tv – bl.a. serien De skrev Historie med ti verdensledere i den varme stol, som blev solgt til en lang række lande. Hun har desuden været vært på flere store begivenheder som Folketingsvalget, Kommunalvalget og TV-programmerne Året, der gik og Sporløs.

Lillian er en rutineret ordstyrer på både dansk og engelsk. Med stor professionalisme, erfaring og engagement kan hun matche ethvert arrangement.

Se foredrag med Lillian Gjerulf Kretz
Foredrag af Lillian Gjerulf Kretz

De afghanske kvinders hemmelige liv

Hvordan er det at skulle dele sin mand med to andre hustruer? At være nægtet en uddannelse? At drømme om at være smuk og tiltrækkende – men at skulle dække sin krop fra hår til fodsåler? Lillian Gjerulf Kretz flyttede ind hos en familie i Afghanistan for at lede efter svar på disse spørgsmål. Undervejs blev hun veninde med husets kvinder og oplevede deres private liv, som kun deres mand ellers ser: Hørte deres tanker og drømme – indbyrdes jalousi og frustration over begrænsningerne i deres liv. I Kabuls kvindefængsel mødte hun fanger, der var dømt til døden for utroskab – og i det nye parlament talte hun med kvinder, der satte livet på spil for at søge politisk indflydelse i det krigshærgede land.

I dette foredrag tager Lillian tilhørerne med ind i en verden, som er lukket for de fleste, men som samtidig rummer nøglen til at forstå både problemerne og de mulige løsninger på den tilsyneladende endeløse konflikt i Afghanistan.

Foredrag af Lillian Gjerulf Kretz

Sådan finder ”Sporløs” de forsvundne forældre

I 12 måneder rejste Lillian Gjerulf Kretz jorden rundt sammen med danskere, som i et helt liv har ledt efter deres forsvundne far eller mor. Dramatiske familiehistorier og spor, der førte tværs over seks kontinenter, bragte de søgende frem mod målet og svaret på de helt eksistentielle spørgsmål: Hvem er jeg, og hvor kommer jeg fra? Men hvordan lykkedes det for holdet bag Sporløs at finde mennesker, der ikke har ladet høre fra sig i årtier? Og sker det aldrig, at sporet ender koldt? Hvor går grænsen mellem at hjælpe søgende seere – og at gøre deres følelser i pressede situationer til underholdning?

Lillian var med til at relancere Sporløs, og fortæller i dette foredrag om de svære overvejelser undervejs og om livet som sporhund bag kameraet.

Foredrag af Lillian Gjerulf Kretz

Ordstyring

Lillian Gjerulf Kretz har stor erfaring som ordstyrer, moderator, debattør og konferencier, og hun mestrer den kritiske tilgang med god stemning på en og samme tid.

Ring eller skriv til os for mere information.

Referencer

Forespørg på Lillian Gjerulf Kretz

Send os nemt en forespørgsel. Du får lynhurtigt svar på eksempelvis pris og dato.

  • Dette felt er til validering og bør ikke ændres.

Eller ring til os på

Tlf: 35 12 12 99