Christoffer Emil Bruun
Forfatter, radiovært og historiker, der formidler Europas idéhistorie, litteratur, tro og menneskets psykologi.
Forfatter, radiovært og historiker, der formidler Europas idéhistorie, litteratur, tro og menneskets psykologi.
Christoffer Emil Bruun er forfatter, radiovært og trosredaktør i DR med en cand.mag. i historie og mange års erfaring med at formidle kultur, historie og samfund. Gennem radio, tv, dokumentarfilm, teater og litteratur udforsker han de store fortællinger, der former mennesker og civilisationer. Med et særligt blik for Europas historie, Rusland, kristendom, psykologi og litteratur skaber han perspektiver, der forbinder fortidens idéer med de spørgsmål, vi står overfor i dag.
Christoffer Emil Bruun er optaget af historien, men først og fremmest af menneskene i den. Hans arbejde kredser om personer, idéer og begivenheder, der har sat deres præg på Europa, og om de spørgsmål, som stadig er aktuelle i dag. Med en baggrund i historie og mange års erfaring som journalist og formidler undersøger han, hvordan fortiden fortsat påvirker vores syn på kultur, tro og samfund.
Litteraturen fylder en stor del af hans virke. Særligt de fortællinger, der giver indblik i menneskets tvivl, ambitioner og moralske dilemmaer. Det er her, historie og skønlitteratur mødes, og hvor de store samfundsforandringer bliver konkrete gennem menneskers liv og valg.
Fjodor Dostojevskij har fulgt Christoffer Emil Bruun gennem store dele af hans liv og arbejde. Interessen begyndte tidligt og har siden ført til dokumentarfilm, teater og romanen "Spillefuglen", som tager udgangspunkt i den russiske forfatters ophold i Europa og bygger på historiske begivenheder.
Dostojevskijs værker kredser om tro, skyld, frihed og ansvar. Temaer, som også optager Christoffer Emil Bruun. Samtidig giver de et indblik i de kulturelle og politiske spændinger mellem Rusland og Europa, som stadig spiller en rolle i dag. Derfor er forfatterskabet ikke kun en del af litteraturhistorien, men også et afsæt for at forstå vores samtid.
Som trosredaktør i DR arbejder Christoffer Emil Bruun med religionens plads i et moderne samfund. Han beskæftiger sig med kristendom som kultur, livssyn og historisk drivkraft og interesserer sig for, hvordan tro har påvirket både enkeltmennesker og samfund gennem tiden.
Samtidig kredser hans arbejde om psykologi og de kræfter, der former menneskers handlinger. Det gælder både i historiske portrætter, litteraturen og de samfund, vi lever i. Fælles er interessen for mennesket bag historien og for de valg, der får betydning langt ud over den enkelte.
Christoffer Emil Bruun er uddannet cand.mag. i historie og har tidligere været kronikredaktør på Politiken. Gennem sin karriere har han arbejdet med radio, tv, dokumentarfilm, teater og litteratur. Den brede erfaring giver ham en særlig evne til at formidle komplekse emner i øjenhøjde uden at gøre dem simple.
Book Christoffer Emil Bruun til jeres næste event, og få indsigt i Europas idéhistorie, russisk kultur, tro og de strømninger, der fortsat former vores samfund og menneskers valg.
Christoffer Emil Bruun foredrag:
Christoffer Emil Bruun fortæller om sin roman ‘Spillefuglen’, som følger den russiske forfatter Fjodor Dostojevskijs rejse til Tyskland og Danmark i efteråret 1865.
I nogle skæbnesvangre uger i Wiesbaden sætter han både penge og kærlighed på spil, før han forarmet og syg kæmper for at få ro til at arbejde.
Europa er præget af politisk opbrud og Fjodor betragter den moderne udvikling og de nye sekulære idéer med enorm skepsis. Han største frygt er, at den slags også får fat i hans elskede Rusland.
Hans største ønske er til gengæld at færdigøre den nye roman, ‘Forbrydelse og straf’, som han håber kan vise, hvilken fejltagelse det vil være, at forfølge de nye idéer om et samfund bygget på videnskab og kølig kalkule.
Fjodor tager til København for at besøge en gammel ven og bliver del af det politiske rænkespil omkring den danske prinsesse Dagmars giftermål med den russiske tronarving.
Hjemme igen i Sankt Petersborg oplever Fjodor, hvordan romanen truer med at tage magten over virkeligheden.
Christoffer Emil Bruun foredrag:
Fjodor Dostojevskij har fulgt Christoffer Emil Bruun næsten hele livet. I dette foredrag fortæller han om sine forskellige møder med den russiske forfatter.
Dostojevskij var hans morfars yndlingsforfatter og efter hans død lå forfatterskabet længe i tunge gennemtyggede bind. Indtil Christoffer begyndte at læse i dem.
Ved konfirmationsforberedelsen i Virum Kirke, genfortalte præsten Johannes Møllehave både ‘Forbrydelse og Straf’ samt ‘Brødrene Karamazov’ med en smittende entusiasme. Siden lavede Christoffer dokumentarfilmen ‘Oversættelsen - i fodsporet på verdens største roman’, som er optaget i Rusland og hvor Karl Ove Knausgård medvirker. På Det kongelige teater, lavede Christoffer forestillingen ‘Dostojevskij - fortalt og fortolket’. I 2026 debuterer han med romanen Spillefulgen, som følger Dostojevskij på en rejse til Tyskland og Danmark.
Dostojevskijs forfatterskab har præget det moderne Europa. Men hvorfor er hans forfatterskab stadig blandt de mest læste i verden? Hvad fortæller Dostojevskij os i dag?